Projekt Včely do firem vznikl na základě spolupráce organizace Apis Innovation s.r.o. a spolku Včelín pro podporu opylovatelů v krajině. Zakladatelem organizace je zkušený včelař Jan Rája a známý metodik a autor knihy Myslet jako včela Roman Linhart, který je rovněž duchovním otcem patentovaného vynálezu Termosolárního včelího úlu.
Aktuálně organizace zaměstnává odborníky na včelařství i včelaře a spolu s výzkumnými organizacemi pracuje na vývoji dalších souvisejících projektů a produktů, jako je například šetrný přírodní antivirový přípravek pro včely nebo speciální výživové náhrady pylu.
„Cílem projektu je změnit smýšlení a přístup lidí k přírodě a udržitelnosti. I proto nabízíme firmám možnost „jít do včel“. Ze zkušenosti víme, že tento zážitek zanechá v člověku silný dojem z blízkého spojení s přírodou, který jeho přístup dokáže změnit…“
Jan Rája, zakladatel a vedoucí projektu
l
Kontakt
Apis Innovation s.r.o.
Kpt. Nálepky 962/13
779 00 Olomouc
tel.: 608 734 587
e-mail: info@vcelydofirem.cz
l
Jan Rája
Roman Linhart
Víte, že:
Běžní včelaři používají pro léčbu svých včelstev opakovaně chemická léčiva, jejichž rezidua lze laboratorním výzkumem prokázat nejen v medu. Tato léčba prokazatelně škodí fyzicky i samotným včelám. Má totiž negativní vliv na zdraví dělnic, matek i plodu. Nejčastěji používanými účinnými látkami v léčivech pro včely je např.: amitraz, tau-fluvalinát, kyselina šťavelová nebo kyselina mravenčí.
Jak to dělají na západě?
Organizace, které udělují v německy mluvících zemích Bio certifikaci zakázaly použití amitrazu jako účinné látky již v roce 2017 (EU-EKO-nařízení 834/2007). Léčba varroázy amitrazem formou fumigace a aerosolu je zakázána i ve včelařství, která nejsou bio certifikovaná. Zákazníci, kteří si koupí BIO med např. v Německu si mohou být jisti, že neobsahuje karcinogenní rezidua amitrazu. Léčit včely lze navíc bez použití jakékoliv chemie, tedy i cestou termoterapie.
Při koupi medu se proto zajímejte od koho med kupujete.
Podpořte udržitelné včelaření.